20 Feb Новите промени по Наредба Н-18 за касовите апарати
Промените по Наредба Н-18 засягат всички фирми, опериращи на територията на България, които приемат плащания в брой. Това са около 440 000 регистрирани фискални устройства, половината от които вероятно трябва да се подменят, а на останалите да бъде актуализиран софтуерът, за да отговарят на новите изисквания.
Досега в търговските обекти (магазини), продажбите се въвеждаха (маркираха) в софтуер, а касовата бележка се набираше на бутоните на касовия апарат отделно. Това вече не е позволено.
Какво представляват промените по Наредба Н-18 от 2019 г. и засягат ли ме?
Подмяната е с цел фискалните устройства да започнат да подават в реално време към НАП информация за всяка издадена касова бележка. Сега честотата е веднъж месечно, но след като наредбата влезе в сила, информацията ще се подава на всеки 5 минути. Потребителите пък ще имат възможността да проверяват чрез разработено от НАП приложение дали касовите бележки, които получават, са реални. За целта те ще имат QR код. Това обаче ще стане възможно, след като минат всички срокове за подмяна или ъпдейт на фискалните апарати.
За да бъде пределно ясно, вече НЕ Е допустимо да се въвеждат (маркират) продажбите в Софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО), а касовата бележка да се отпечатва отделно (след въвеждане на сумата на ръка). СУПТО вече трябва да е свързано с Фискално устройств (ФУ) и да отпечатва автоматично касовата бележка.
- Какво се променя?
За да спази новите изисквания, всеки търговец ще трябва да се свърже с производителите на касовите апарати, които използва, както и с обслужващите ги сервизи, за да разбере какви софтуерни и/или хардуерни промени са нужни. Производителите и разпространителите на софтуер за управление на продажбите пък ще трябва да декларират пред приходната агенция, че продуктите им отговарят на изискванията на наредбата.
Официално, сроковете за промяна са следните:
- За фирмите, регистрирани по ДДС, срокът е 31.3.2019 г.
- За фирмите, които не са регистрирани по ДДС, срокът е 30.6.2019 г.
ПЪЛНИЯТ ТЕКСТ НА НАРЕДБА Н-18 може да свалите от бутона тук —> НАРЕДБА Н-18
Софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО)
В обектите, в които се плаща в брой, е необходимо лицензирано СУПТО (и съответно – да се генерира УНП (уникален номер на продажба) за всяка продажба). За обектите, в които не се извършват плащания в брой – не е необходимо.
Ако в цялата фирма никъде не се приемат пари в брой, не е необходимо да се лицензира СУПТО въобще.
Изисквания към СУПТО
-
Задължителна свързаност с ФУ
Софтуерът, позволява свързаност с фискалното устройство по такъв начин, че всяко действие извършено в реално време се предава към НАП. Софтуерът, блокира всяка продажба, ако статуса на ФУ не издава ФБ (Фискален бон).
-
Често подновяване на лиценза на СУПТО и съответно деклариране в НАП
Производителите/разпространителите и потребителите трябва да подават информация за ВСЯКА нова версия на СУПТО.
Ако искате да видите списък с регистриран софтуер следвайте следните стъпки:
-
Влезте в портала за електронни услуги на НАП : ТУК
-
Кликнете върху “Вход в портала за Е-услуги със свободен достъп”
-
Кликнете върху”Услуги със свободен достъп”
-
След това върху “Публичен електронен списък на СУПТО”
-
Във формата изберете” Тип на декларатора -> производител”.
Към днешна дата 18.02.2019 г. има над 10 създадени софтуери, подходящи за СУПТО.
-
Генериране на уникален номер на продажба (УНП)
Всяка продажба в СУПТО получава УНП, който се генерира по точно определен начин, указан в Приложение № 29 и задължително се отпечатва на фискален бон при осъществяване на плащане по тази продажба. Дори в случая, когато продажбата ще бъде заплатена по банков път, такъв номер се генерира.
В Приложение № 29, подробно са описани всички изисквания, на които трябва да отговаря СУПТО, за да бъде включен в електронния списък поддържан на интернет сайта на НАП.
При досегашния режим на отчитане беше напълно възможно да се издаде една обща фактура и да се плати с една касова бележка цялата сума. Това вече не е възможно. Всеки фискален бон трябва да съдържа (един) номер на УНП. Това налага изводът (потвърден от НАП), че при наличие на множество УНП, се издават множество фискални бонове.
- Може ли да се плати по продажба, за която не е генериран УНП?
Точка 10 от Приложение № 29 към чл. 52а от Наредба Н-18 изисква при печат на ФУ задължително да се включва УНП на продажбата, по която се плаща. Това означава, че ако за продажбата няма генериран УНП, по нея НЕ може да се плати в брой. Необходимо е тази продажба да бъде сторнирана и да се създаде отново (или да се плати по банков път).
Може да проверите вашият касов апарат подлежи ли на доработка —> ТУК.
Онлайн магазин може ли да избегне разпоредбите на Н-18 защото “няма ТО”?
Онлайн магазините, които приемат плащане в брой или по карта, ИМАТ ТО (търговски обект) и НЕ избягват разпоредбите на Н-18.
Това, че поръчките се получават по Интернет не означава, че могат да избегнат разпоредбите на Н-18. Нашето тълкуване е, че в момента, в който потребителите получат и започнат да обработват поръчката, настъпва моментът за назначаване на УНП.
Какво е електронен магазин по Наредба Н-18?
Това е интернет сайт, чрез който се извършва продажба на стоки/услуги чрез сключване на договор от разстояние и който има вградена функционалност за избор, включване и изключване на стоки/услуги в потребителска кошница, за въвеждане на информация за купувача, адреса на доставка и за избор на метод за плащане.
Какво НЕ е електронен магазин?
Интернет-сайт през, който единствено се рекламират стоките или услугите без да има възможност за сключване на договор за продажба от разстояние чрез същия.
Лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, са длъжни да съхраняват в създадената чрез софтуера на електронния магазин информация (текуща база данни и архивни копия). При поискване от органите по приходите са длъжни да осигурят достъп до нея с възможност за експорт и копиране на данни.
Още за Е- магазините
В търсене на правилните тълкувания на нормативите в новата наредба Н-18 вече е ясно, че електронните магазини, които приемат плащания по банков път и с пощенски парични преводи НЕ Е НУЖНО да се декларират в НАП!
Това важи само в случаите, когато нямате друг метод на плащане, за който е задължително издаването на касов бон. т.е. не трябва да предлагате плащане с наложен платеж, банкова карта.
Съгласно Приложение № 33 всяко лице, което извършва продажба на стоки или услуги чрез електронен магазин, независимо от домейна, трябва да подаде информация по електронен път чрез Квалифициран електронен подпис (КЕП), през електронната платформа на НАП – чл. 52м.
- Когато онлайн магазинът, освен заявки, обработва и плащания ИЛИ доставки, то той е СУПТО.
- Когато доставките и плащанията са с куриерска фирма (наложен платеж) това прави ли платформата СУПТО?- Само ако куриерската фирма осигурява лицензиран пощенски паричен превод (П.П.П). В този случай, изискванията на Н-18 не важат въобще.
Наличието на резервно ФУ в ТО
Наредба Н-18, забранява ли наличието на резервно ФУ в ТО (със свидетелство за регистрация)?
Стига на резервното ФУ да не (може да) се печата като касов апарат – т.е. с бутони няма проблем. При всички дискусии с НАП по въпроса, постоянно се обсъжда постоянното наличие на резервни ФУ.
Още повече, че вече и електронните магазини изискват постоянна връзка (online, real-time) с ФУ.
No Comments