SSD,Хард драйв или Хибрид?

 

Само допреди няколко години HDD (харддиск драйв) беше подразбиращият се вариант за съхранителна памет за настолните компютри или лаптопите. Днес потребителите имат повече опции за избор на паметта, от която се нуждаят. SSD (solid state drives – устройство за съхранение на непроменлива памет) и по-новите SSHD (хибридни устройства за съхранение на непроменлива памет) могат много повече да подобрят работата на компютъра Ви, в сравнение с традиционния хард драйв. Така че дори и ако става въпрос за чисто нова система или ъпгрейд на старата, как трябва да направите правилния избор?

Има няколко фактора за обмисляне при избора между традиционния HDD, SSHD или SSD. Най-лесният и най-често използван начин за сравнение между тези устройства за съхранение е да се сравни цената, работата и общият компромис в капацитета. HDD все още предлагат огромен капацитет на най-ниските цени. SSD са изключителни бързи, но и много по-скъпи, особено когато капацитетът достига 128 GB. SSHD комбинират някои от най-добрите аспекти на SSD и HDD, но може да не се представят най-добре във всяка категория.

Изберете най-подходящия драйв за вашия лаптоп или настолен компютър, хвърляйки поглед на следните характеристики:

Скорост

SSD предлагат най-добра работа при зареждане и при четене/писане за поддръжка на използването на компютъра, което изисква повишени способности за справяне с много задачи наведнъж. От друга страна SSHD може да предложи почти идентична работа като на SSD – същата скорост на включване, създаване и зареждане на информация. HDD обикновено предлагат предостатъчно представяне за повечето от платформите на настолните компютри, достъпни днес.

Капацитет

HDD все още имат най-добрия капацитет и обем информация, която може да бъде съхранена. Технологията на SSHD също предлага голям капацитет на достъпни цени. SSD-тата могат да се намерят с най-различни капацитети, но тези над 240 GB са по-скъпи.

Издръжливост

SSD-тата са по-издръжливи, най-вече заради своя непроменлив дизайн. Но на практика другите компоненти в един настолен компютър или лаптоп като процесора или дисплея има по-голяма вероятност да бъдат наранени от шок, повреди или големи разлики в температурата.

Цена

На системно ниво нискокапацитетните SSD, като тези в порядъка на 32 до 240 GB, са сравнително евтини. Но висококапацитетните SSD са по-скъпи, особено ако са измерени като цена на гигабайт. HDD имат най-ниски цени за гигабайт. Цената на SSHD за гигабайт е малко по-висока от тази на HDD.

Живот на батерията

Като цяло паметта има малък ефект върху живота на батерията на лаптопа – по-малко от 10% от използваното цялостно системно захранване. Дисплеят и процесорът са много по-важни. При сравнение SSD изискват най-малко мощ, докато SSHD и HDD само малко повече.

Надеждност

Процентите на неизправност и за трите технологии са сходни. Но SSHD могат да демонстрират по-добра надеждност, благодарение на комбинацията от SSD и HDD в интегрирана система и възможността да комбинират силните им страни.

Факторът на формата

Продуктите на SSD не са лимитирани от въртящите се подноси, използвани от SSHD и HDD продуктите, така че са най-гъвкави, когато става въпрос за физически размери. За стандартните лаптопи и ултрабукове SSD могат да се намерят с 5 мм и 7 мм височина. SSHD и HDD имат стандартни дизайни в 5 мм, 7 мм и 9.5 мм.

Обобщение

Замисляйки се върху всеки от тези фактори, може наистина да успеете да си поставите приоритети, в зависимост от вашите нужди за устройство за памет и да вземете спокойно и правилно решение.

No Comments

Post A Comment