30 Aug Как да си изберем лаптоп за офиса?
Обикновено работата в офиса не изисква особено мощен хардуер. Съвременните компютри предлагат много повече от нужното за всекидневната офис дейност. Затова, когато трябва да купите нотбук, избирате между нов и обновен.
Предимството на новия лаптоп е, че е… нов! Да, има си стикери, предпазно фолио, както се казва – мирише на нов. Гаранцията му е 24 месеца. Струва ли си да се купи нов е индивидуален въпрос за всеки. Цената на такъв е между 750-1200 лв. В нея обикновено не влиза Windows лицензът, т.е. за него се заплаща допълнително. Така общата сума набъбва още.
За два пъти по-малка сума може да се купи обновен лаптоп и при това с Windows лиценз. Какво представляват обновените (т.нар. refurbished) нотбуци – това са лаптопи, които са работили между 2-4 години в големи компании в Западна Европа. След този период те се тестват, всички проблемни компоненти се заменят и отново се връщат на пазара. Но този път на значително по-ниска цена и с гаранция от една година.
Какви са предимствата на обновените компютри пред новите? Цената – понякога тя е до 70% по-ниска от тази на новите. Производителността за офис нужди при тях е сравнима с тази на нов лаптоп. Лицензът за Windows влиза в цената на обновения хардуер, което значително намалява финансовата тежест за фирмата. Обновените лаптопи са от т. нар. професионален клас, т.е. по-издръжливи са, по-здрави и дуракоустойчиви от масовия клас, продавани в България нови нотбуци, спадащи към потребителския сегмент.
Идеалният лаптоп за офис е с 4GB RAM памет, процесор i3/i5 второ поколение и хард диск с поне 160 GB обем. Диагоналът на екрана зависи от индивидуалните предпочитания. Обновен такъв, с включен в цената Windows лиценз, е с цена около 300 лв. в Kozelat.com, при гаранция от 12 месеца. Нов, но с подобна функционалност и без Windows лиценз, е поне 750 лв.
В заключение – въпрос на предпочитания и финансови възможности е какво да изберете. В много случаи обновените refurbished лаптопи надживяват новите, а причината е в конструкцията и начина на изработка.
No Comments